بیانه جمعی از فعالان ملی – مذهبی در سوگ دکتر فریبرز رئیس دانا یاور کارگران و زحمتکشان

بدست • 19 مارس 2020 • دسته: بیانیه‌ها و پیام‌ها

صدای کارگران و زحمتکشان خاموش شد

ارغوان!
این چه رازیست که هر بار بهار
با عزای دل ما می آید؟
که زمین هر سال از خون پرستوها رنگین است؟
اینچنین بر جگر سوختگان
داغ بر داغ می افزاید
ارغوان پنجه خونین زمین
دامن صبح بگیر
وز سواران خرامنده خورشید بپرس
کی بر این دره غم می گذرند؟

دکتر فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان سوسیالیست و عضو موثر کانون نویسندگان ایران و عضو سابق سازمان دانشجویان جبهه ملی پس‌ از شش‌ روز مبارزه با بیماری کرونا در سن ۷۵ سالگی، با هزاران دغدغه ملی در دفاع از زحمتکشان و محرومان ایران، رخ در نقاب خاک کشید.
آقای رئیس‌دانا متولد ۱۳۲۳ در تهران، از استادان اقتصاد دانشگاه تهران و عضو کانون نویسندگان ایران بود که تحصیلاتش را در سطح دکتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود. وی یکی از مدافعان دلسوز و جدی طبقه کارگر و زحمتکش و اقشار فرودست جامعه بود که عمر شریفش را صرف دفاع از محرومان و نگارش و بیان مشکلات اقتصادی و پیگیری حقوق این طبقه نمود.
از فریبرز رئیس‌دانا بیش از ۱۵ جلد کتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی و ده ها مقاله و پژوهش علمی و ساعتها سخنرانی در حمایت از کارگران زحمتکش و زنان بی سرپرست و بدسرپرست و کودکان کار و…. به جای مانده که از آن میان می‌توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفکری» «بربریت واقعاً موجود، ویراسته لئو پانیچ، کالین لیز» … اشاره نمود.
ما این ضایعه اسفناک را به خواهر بزرگوار و فرزندان ایشان و زحمتکشان و کارگران‌ و همه دوستان ملی و میهن دوست تسلیت می گوییم.

یاد و نامش مانا و راهش پر رهرو باد.

حمید آصفی، مهرداد احمدزاده، سید عبدالمجید الهامی، سید یعقوب آل شفیعی فومنی، هاشم باروتی، حسین بحیراییِ، محمد برقعی، فرانک چالاک، حوریه خانپور، حسین‌علی ذوالفقاری، یونس رستمی، حمیدرضا رسولیان، احمدزمانی، علی سلطانی، معصومه شاپوری، لاله شاکری، سید ابوذر علوی، سده سمیه علوی، سیده لیلا علوی، سیده مینا علوی، رضا علیجانی، فرشید فاریابی، منیژه فتحی، هادی کحال زاده، حسین کشوردوست کلتی، علی کلایی، بهناز کیانی، نصرالله لشنی، حسین مجاهد، مهدی ممکن، فرشاد نوروزیان، علیرضا همتی، حسن یوسفی اشکوری.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.