logo-2

1. “زيتون” يك نهاد فرهنگي، سياسي، اجتماعي و انديشه‌اي مستقل است كه به نهادينه كردن قرائت انساني، اخلاقي و دموكراتيك از سنت ستبر ايراني- اسلامي و بركشيدن رفتار توام با مدارا و تساهل در ميان ايرانيان مي‌انديشد.
2. “زيتون”  به جدایی نهاد دین از حکومت باور دارد، به گذار مسالمت‌آمیز متعهد است و از منظر تحليلي- انتقادي به تحولات جاری کشور مي‌پردازد*.
3. “زيتون” ترويج خشونت را كاري غير اخلاقي مي‌انگارد و از اين‌رو از انتشار مطالبي كه متضمن انواع خشونت كلامي يا تخفيف اقليت‌هاي قومي، ديني، جنسيتي و نژادي باشد جدا معذور است.
4. “زيتون” به هم‌زيستي مسالمت آميز ميان اسلاميت و ايرانيت عميقا باور دارد؛ نه اسلاميت را ذيل ايرانيت مي‌خواهد و نه ايرانيت را تحت‌الشعاع اسلاميت قرار مي‌دهد. بنابراين مطالبي كه صبغه دين ستيزانه يا ايران ستيزانه داشته و تماميت ارضي كشور را نشانه رفته باشد، در اين رسانه منتشر نخواهد شد.
5. “زيتون” از انتشار آثار همه ایرانیان و  فارسي زبانان در چهارچوب فوق استقبال مي‌كند.

بیانیه آغاز به کار زیتون

با نام مبارک او که جان را فکرت آموخت و نعمت آزادی و آگاهی را نمایان ساخت٬ و با سوگند به «قلم» و هرآنچه «رقم» می زند.

اینک، در بیست و یکمین سالگشت درگذشت زنده یاد مهندس مهدی بازرگان، پدر فکری و معنوی نواندیشان دینی معاصر، و در آستانه سی وهشتمین سالگرد انقلاب ایران، سایت « زیتون» در خانواده بزرگ رسانه‌های پارسی زبان اعلام موجودیت می‌کند.« زیتون» نماد سبزی ٬ صلح ٬ امنیت و آرامش است و تلاش خواهد کرد تا رنگارنگ باشد و    با رویکردی حرفه ای کلیه نحله های فکری، اجتماعی و فرهنگی ایرانیان و پارسی زبانان را در چهارچوب اهداف و منشور اعلام شده پوشش دهد و همچنین تریبونی باشد برای بازتاب اندیشه ها و سلیقه های متنوع .هرچند «زیتون» خود را «پایگاه خبری تحلیلی نواندیشان دینی» می داند، اما به صورت انحصاری نه به این جریان فکری اجتماعی اختصاص دارد و نه نحله خاصی از جریان عام نواندیشی دینی را نمایندگی می‌کند. «زیتون» می‌کوشد در حد توان و بضاعت مادی و معنوی خود، بازتاب گوناگونی افکار و سلیقه های اندیشمندان و اهل قلم از نحله های متنوع اجتماعی و سیاسی ایران باشد.

هدف غایی ما، رشد و تعمیق آگاهی مردم ایران در توسعه تمدن و فرهنگ و کسب آزادی و رهایی از انواع استبداد، به ویژه استبداد دینی حاکم است. ملت ایران پس از حدود ۱۱۰ سال از جنبش مشروطیت و نزدیک به چهار دهه از انقلاب، نه تنها به آزادی و امنیت نرسیده است ، بلکه از جهات مختلف هنوز در بحران و در پریشانی فرهنگی و سیاسی و اجتماعی به سر می‌برد؛ این در حالی است که بیش از همه، این اسلام است که در ایران و بیشتر جوامع اسلامی خاورمیانه در چنبره چالش ها و تضادهای دشوار گرفتار آمده است.نگاه «زیتون»، بی آنکه ایرانیان را به داخل و خارج تقسیم کند، عمدتا به داخل کشور است، چرا که منشا هر نوع جنبش و تغییر تاثیرگذاری در ایران تاکنون از درون کشور آغاز شده و خواهد شد. در چنین وضعیتی، هدف ما یاری رساندن به مردمان ایران زمین با هر عقیده و سلیقه ای است تا «راه دشوار آزادی» را با استواری و اطمینان بیشتری طی کنند و در نهایت ٬ هویت ملی ایرانیان با مؤلفه‌های سه‌گانه ” ایران، اسلام و نیز دستاوردهای دنیای مدرن ” تقویت شود.

ما اکنون، به رغم تمام موانع و مشکلات مادی و مدیریتی، راه خود را به امید یاری حق و حمایت همفکران آغاز می کنیم و برآنیم تا آنجا که ممکن است گرهی بگشاییم و حداقل در بعد نظری روشنگری کنیم.از این رو از تمام کسانی که خواهان سرفرازی و آزادی ایران هستند به جد انتظار داریم ما را به قلم و درم خود مدد رسانند.«زیتون» رسانه ای کاملا مستقل است و به هیچ شخص و نهاد داخلی و خارجی وابسته نیست، به همین دلیل، تنها به یاری فکری و مالی هموطنان آگاه و آزادیخواه چشم دوخته است. می دانیم که تداوم کار رسانه ای واقعا مستقل در شرایط کنونی چقدر دشوار است اما «به اتفاق جهان می توان گرفت».«زیتون» تحت نظارت عالی شورای سیاستگذاری فعالیت می کند و مدیریت و مسئولیت اجرایی سایت از جمله انتشار، ویرایش، وتیترگذاری با سردبیر خواهد بود.

هیئت مؤسس و شورای سیاست‌گذاری:
عبدالعلی بازرگان، فرزانه روستایی، حسن فرشتیان، مهدي نوربخش ،حسن یوسفی اشکوری

 —————————-

شناسنامه سایت:

عنوان :

زیتون ، سایت تحلیلی- خبری

محل ثبت: 

آمریکا
هیات موسس :

عبدالعلی بازرگان، فرزانه روستایی،حسن فرشتیان، مهدي نوربخش ،حسن یوسفی اشکوری

شورای سیاستگذاری:

محمدجواد اکبرین، عبدالعلی بازرگان، مهدي نوربخش ،حسن یوسفی‌اشکوری

سردبیر:

طاها پارسا

تاریخ تاسیس:

 12 بهمن 1394  هجری خورشیدی /  اول فوریه 2016  میلادی

*این بند از اساس‌نامه در  هشتمین سالروز  فعالیت زیتون (اول فوریه ۲۰۲۳) مطابق مصوبه شورای سیاست‌گذاری اصلاح شده است.  پیش از این در این بند آمده بود:”زيتون”  در حوزه سياست، مشي اصلاح طلبانه دارد و از منظر تحليلي- انتقادي به تحولات جاری کشور مي‌پردازد