اعلام کاندیداتوری خاتمی برای ریاست جمهوری

دامه یادداشت مورخ 16 بهمن 87
2
اعلام شد که آقای سعید رضوی فقیه چند روز پس از بازگشت از پاریس به تهران باز داشت شده و به زندان فرستاده شد. رضوی فقیه از دانشجویان تحکیمی دوران اصلاحات است و مدتی نیز زندانی شد ولی از سال 1383 در پاریس زندگی می کند و افزون بر دکتری فلسفه مشغول اخذ دکتری جامعه شناسی در سوربن است. گفته شده است که ایشان در ارتباط با پرونده گذشته اش به چهار سال حبس غیابی محکوم شده است. فکر می کنم ایشان را به این دلیل که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بسیار به سود دکتر معین تلاش کرده بود، بازداشت کرده اند و در واقع می خواهند افراد بسیج کننده به سود خاتمی را از میدان خارج کنند.
3
امروز اعلام شد که خاتمی سرانجام تصمیم گرفت که وارد کارزار انتخابات شود. خبر خوبی است اما باید دید که چه اتفاق می افتد. با توجه به اوضاع کشور و محبوبیت داخلی و خارجی فراوان خاتمی، فکر می کنم این بار مردم در انتخابات شرکت می کنند و اگر در صندوق آرا دستکاری نشود، قطعا خاتمی در برابر احمدی نژاد پیروز خواهد شد. اما چند نکته مطرح است. یکی این که آیا صلاحیت ایشان تأئید می شود؟ بعید نیست که صلاحیت وی را ردکنند. با این حال، باتوجه به شرایط کنونی و بحران جمهوری اسلامی، این کار هزینه زیادی برای نظام خواهد داشت و چه بسا موجب تنش ها و نا آرامی هایی بشود. مسئله دیگر آقای کروبی است که چه می کند. ایشان چند ماهی است که اعلام کاندیداتوری کرده و گفته است به سود هیچ کس کنار نخواهد رفت. حال اگر به نفع خاتمی کنار نرود، خود که قطعا رأی نمی آورد ولی رای خاتمی را می شکند و جبهه ایشان را تضعیف می کند. خدا کند که تصمیم عاقلانه ای بگیرد. از تمام این ها مهمتر این است که اگر خاتمی این بار انتخاب شود، محافظه کاران و تندروان ضد خاتمی و دشمن اصلاحات چه خواهند کرد؟ به هر صورت این بار قطعا کار خاتمی و اصلاحات و اصلاح طلبان بسیار سخت تر از گذشته خواهد بود. ولی هر چه پیش آید در نهایت به سود دموکراسی است.
4
گر چه در فلسطین آتش بس رسما برقرار است اما موشک های پراکنده از یک سو شلیک می شود و حملات ارتش اسرائیل از سوی دیگر انجام می گیرد. احتمال درگیریهایی شدیدتر وجود دارد.
5
دیروز ماهواره «امید» به وسیله دولت ایران به فضا فرستاده شده است که این ماهواره از پیشرفت علمی مهمی حکایت می کند. می گویند در دنیا نه کشورند که از چنین توانی برخوردارند. این اقدام با واکنش تند دولت آمریکا و انگلیس و فرانسه مواجه شد و آن را به معنای نزدیک شدن به دستیابی به سلاحهای خطرناک و کشتار جمعی دانسته اند. به هر حال همین عکس العمل تند از مهم بودن تکنولوژیک این ماهواره حکایت دارد. فعلا ایران هر کاری که بکند، در نظر امریکایی ها و اروپایی ها خطرناک جلوه می کند.
6
مقاله ای تحت عنوان «براندازی نرم» نوشته ام که در سایت روز انلاین دیروز (سه شنبه) چاپ شده است.
یاداشت های روزانه – قسمت پنجاه و نهم
چهارشنبه 15 بهمن 99

Share:

More Posts

خاطره تلخ درگذشت شریعتی

اشاره: این مطلب در صفحات 356-357 کتاب «گرد آمدو سوار نیامد – یادمانده های پیش از انقلاب ایران» (چاپ 2020 در آلمان) آمده که اکنون

Send Us A Message