سیما و سیره محمد در قرآن ۲۲-بخش پنجم: محمد در خانواده

بدست • 15 آگوست 2011 • دسته: سيما و سيره نبوى

در چهارچوب بررسی « سیما و سیره نبوی در قرآن» اینک در پنجمین بخش آن، به سیره پیامبر در جمع خانواده (همسران و فرزندان) می‌پردازیم. در بخش سوم و چهارم پیامبر را در عرصه حکومت و سیاست و در عرصه جامعه و مردم دیدیم و کوشیدیم بر اساس آیات و گزارش‌های قرآن، تصویری و تحلیلی از شخصیت و منش و رفتار نبی گرامی اسلام ارائه دهیم و در نهایت بگوییم که امروز از آن روش‌‌ها و منش‌‌ها و رفتار چه بهره‌ای می‌بریم و آن میراث اکنون به چه کار می‌آید. در این بخش نیز محمد (ص) را در عرصه خانه و خانواده می‌بینیم و می‌کوشیم به استناد آیات قرآن منش و روش همسرداری و فرزند‌داری و به یک معنا خانه‌داری و سنت خانوادگی او را به تصویر بکشیم و در نهایت بگوییم که سنت نبوی در این حوزه نیز امروز به چه کاری می‌آید. اما پیش از هر چیز باید به دو نکته اشاره کنم:
۱- آیات قرآن در مورد همسران و یا فرزندان و به طور کلی امور خانوادگی پیامبر چندان زیاد نیست و به ویژه شمار زیادی از آن آیات به لحاظ مضمون و واقع نمایی شدیداً مبهم هستند و به همین دلیل درباره شأن نزول و مضامین آنها اختلافات زیادی در تفاسیر (به ویژه تفاسیر خاص شیعی و سنی) و در سیره‌ها دیده می‌شود. از این رو چاره‌ای نداریم که از تاریخ و سیره بیشترکمک بگیریم تا بتوانیم تحلیلی روشن‌تر و منطقی‌تری از گزارشات قرآن داشته باشیم.
۲- به طور طبیعی موضوع همسران و سیاست خانوادگی پیامبر اسلام، موضوع پرمناقشه زن در اسلام و دیدگاه اسلام و قرآن و پیامبر را به میان می‌آورد اما ما در اینجا به دلیل خارج از موضوع بودن بحث کلی و عام زن و نیز به خاطر ضیق مجال از آن صرفنظر می‌کنیم و فقط در حد نیاز و ضرورت بدان خواهیم پرداخت. اما بحث را حول چهار فصل پی می‌گیریم:
۱- معرفی اجمالی همسران و فرزندان پیامبر
۲- پاسخ به چند پرسش پیرامون همسران پیامبر
۳- رفتار متقابل پیامبر با زنان
۴- ما و میراث خانوادگی پیامبر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.