موسوی از حمایت بیشتری برخوردار است

شنبه 9 خرداد 88 / 30 می 2009
1
دو روز پیش طی یک بمب گذاری در یکی از مساجد شیعیان زاهدان 25 نفر کشته و شمار زیادی مجروح شدند. طبق اخبار گروه جندالله ریگی مسؤلیت این عمل تروریستی را برعهده گرفته و گفته به ازای توهین به خلیفه مسلمانان این عمل صورت گرفته است. واقعا دردناک است که کشور به سوی خشونت بیشتر برود. گروه سنی عبدالمالک ریگی در سیستان و بلوچستان چند سالی است که فعالیت می کند و دست به کشتار و ترور و گروگانگیری می¬زند. احتمال دارد که این گروه به وسیله قدرت های خارجی تحریک شده باشد اما چیزی که روشن است این است که این گروه معادل و یا هم پیمان القاعده است و در واقع اینان را می¬توان «القاعده ایرانی» شمرد. اما چنین گروه هایی تا حدود زیادی متأثر از برخی سیاست های فرقه گرایانه مذهبی حاکمیت است. در همین روز گفته شد به ستاد احمدی نژاد نیز حمله مسلحانه صورت گرفته که البته خوشبختانه تلفاتی نداشته است. به هرحال این گونه حوادث دردناک و موجب تأسف است و خطری برای کشور و گسترش جنگ داخلی به حساب می آید.
اما قابل ذکر است که همان پریروز ادعا شد که سه نفر به اتهام بمب گذاری زاهدان بازداشت شده اند اما امروز اعلام شد که این سه نفر در همان محله به دار آویخته شده اند. در حالی که هنوز اجساد کشته شدگان دفن نشده اند. ظاهرا از نظر آقایان نیاز نیست که متهمان در دادگاه و با رعایت تشریفات دادرسی محاکمه شوند، ولی روشن است که این گونه رفتارها موجب اعتراض و ابهام خواهد بود. اگر ادله کافی برای اثبات جرایم متهمان وجود دارد چرا این همه عجله و فرار از دادگاه علنی؟ بهتر نیست برای رفع هر نوع شبهه و برای جلوگیری از بهانه های مخالفان، قوانین رعایت شود؟
2
طبق دعوت تلوزیون بی. بی. سی قرار بود که در روز سه شنبه در لندن باشم تا در یک میزگرد به مناسبت انتخابات ایران شرکت کنم ولی به دلیل آماده نشدن ویزا نتوانستم بروم. اما دیروز خبر دادند که ویزا آماده است و لذا تا دوهفته دیگر خواهم رفت. البته برای اجرای برنامه های دیگر.
3
دیروز خانم رکسانا صابری در یک گفتگوی بیست دقیقه ای در تلویزیون صدای آمریکا شرکت کرد و در بارة دوران بازداشتش کمی سخن گفت. در این گفتار و گفتگو وی در بارة اتهامش گفت که نمی داند چرا او را بازداشت کرده بودند ولی می¬گفتند که او جاسوس است و برای آمریکایی ها جاسوسی می¬کرده است و از او می¬خواستند که اگر اعتراف کند تا شب آزاد خواهدشد. او می¬گفت مدتی مقاومت کردم اما به دلیل شرایط روحی بد و تحت فشار قرار گرفتن ناچار شدم که بگویم بله! جاسوس بودم. بعد افزود حالا اما اعلام می¬کنم اگر روزی فیلم اعتراف مرا پخش کنند، همه بدانند دروغ است و من مجبور شدم. به نظرم کاری خوبی کرد چرا که بدین وسیله اقدامات آنان را خنثی کرد. او گفت دوهفته در انفرادی کامل بودم ولی ایام بعدی را با چند زن دبگر بودم و تلویزیون هم داشتم و از طریق شبکه خبر فهمیدم که بازداشت من در بیرون مطرح شده و مورد اعتراض واقع شده است و این موجب دلگرمی من بود. در گفتار این دختر چند نکته قابل توجه بود:
نکته اول زلالی و سادگی و صفای قابل تحسین ایشان بود که واقعا بیننده را تحت تأثیر قرار می¬داد. حالت عاطفی آشکار بود و گاه به نظر می رسید که اشکهایش جاری است و شاید هم چنین بود.
نکته دوم این بود که در کلامش کینه و بیزاری نبود و در بارة بازجویان نیز سخن تندی نگفت و حتی توضیح داد که آنها به همه چیز مشکوک بودند ولی بعضی ها دنبال روشن شدن حقیقت بودند و بعضی ها نه. او در پاسخ این پرسش که نظر شما در بارة ایران و مردم ایران تغییر نکرده است؟گفت که من شش سال در ایران بودم و عاشق ایران هستم و به ایرانی بودنم افتخار می¬کنم، همان گونه که به آمریکایی و ژاپنی بودنم افتخار می کنم. او گفت ایران یک رنگین کمان است و حالا در نظر دارم کتابی در بارة ایران بنویسم. افزود که امیدوارم که باردیگر به ایران بازگردم. این برخود وی نیز از دل بی کینه او حکایت می کند.
نکته سوم این بود که می¬گفت من خدا را گم کرده بودم و در زندان کشفش کردم و این خیلی مایه آرامش من بود. بعد گفت از این که دروغ گفته بودم احساس کردم خدا از من راضی نیست و این مرا وادار کرد که جبران کنم و آنها را تکذیب نمایم.
قابل ذکر است که صابری پس از آزادی بلافاصله به اتریش آمد و چند روز بعد به آمریکا رفت. چنان سفر این دختر مورد توجه رسانه ها بود که گویی اوباماست و یا یک شخصیت بزرگ جهانی. صدای آمریکا دو روز برای پخش این مصاحبه تبلیغ می¬کرد. در کاخ سفید وزیر خارجه خانم کلینتون با وی دیدار کرد.
4
شورای نگهبان اعلام کرده است که در صورت مشاهدة تبلیغات ناسالم ممکن است که در تأیید انتخابات اثر بگذارد. با اعمال محدودیت هایی که دولت و شورای نگهبان برای تبلیغات انتخاباتی ایجاد می¬کنند، به نظر می رسد که این حامیان احمدی نژاد ممکن است برای رسیدن به هدف دست به هرکاری حتی ابطال انتخابات بزنند. به ویژه چنین به نظر می رسد که هر روز بر حامیان موسوی و کروبی افزوده می¬شود و در مقابل از حامیان احمدی نژاد در شهرها کاسته می شود.

یادداشت های روزانه – قسمت نودو یکم
پنجشنبه 2 آذر 400

Share:

More Posts

دنیای دیوانه / دیوانه / دیوانه

دیشب در برنامه «شصت دقیقه» تلویزیون بی بی سی فارسی مطلبی شنیدم که به راستی هنوز هم باورش سخت است. فردی تاجیک تبار اما روسی

Send Us A Message