پاسخ به یک اعتراض

شاره: اخیرا بیانیه ای تفصیلی در باب سیاست خارجی جمهوری اسلامی منتشر شد که شماری از جمله من آن را امضا کرده ایم. پس از انتشار آن برخی دوستان خود و صد البته با حسن نیت و وطن خواه از آن بیانیه اظهار ناخرسندی کرده و از جمله از من گله کرده اند که چرا آن را امضا کرده ام. در این میان دوستی بسیار عزیز و قدیمی چند کلمه ای نوشت و من هم پاسخی به او داده ام. از آنجا که احتمالا دوستانی از این دست خرده گرفته و می گیرند، مفید دیدم متن اعتراض و پاسخ خودم را در اینجا منتشر کنم تا به اعتراضات مقدر نیز پاسخ گفته باشم.

سلام
با توجه به این اطلاعیه ای که متاسفانه شماها امضاء کردید و گذاشتید در زیتون فهمیدیم که شماها هم شدید برانداز و حق با آمریکا و اسراییل است و براندازان و محکوم حکومت ایران است

با سلام و تحیت
ظاهرا همه چیز در زمانه ما به هم ریخته و کلمات و واژه ها نیز معانی متعارف خود را از دست داده و یا جا به جا شده اند. در این آشفته بازار عجیب نیست که «خاک انداز» به سادگی «برانداز» شود.
در باره متن بیانیه مورد اشاره سخنی نمی گویم. چرا که تجربه مکرر نشان داده (حداقل برای من) بحث و استدلال در چنین مواردی؛ مواردی که حتی ممکن است در واقع اختلاف نظری اصولی و جدی هم در میان نباشد، چنان که می پندارم در این مورد هم چنین است، طولانی خواهد بود و در نهایت به سادگی به جایی نمی رسد، اما فقط می پرسم:
برادر عزیز! تصور نمی کنید این دهها نفری که آن بیانیه را تهیه کرده و ماهها وقت صرف کرده و دهها بار متن را ویرایش کرده اند، به اندازه شما ملی اند و وطن خواه و دنبال سرفرازی کشور و مردم خود هستند؟ چرا می پندارید دوستانی که دقیقا مانند شما فکر نمی کنند، الزاما براندازند و فاجعه بارتر این که طرفدار آمریکا و اسرائیل اند؟ حاصل چنین پندارهایی چیست؟ آیا افراد مورد انتقاد شما «هدایت» می شوند و به صراط مستقیم می آیند؟ آیا تجربه شکست خورده این چنینی جمهوری اسلامی برای عبرت کفایت نمی کند؟
با این حال شما و دوستانی چون شما می توانید و حق شماست که ایراد بگیرید و نقدهایتان را به متن و نه البته به افراد به صورت فردی منتشر کنید. در این صورت همه استفاده می کنند و احیانا مانع اشتباهات بعدی می شود.
اما تعریضی به زیتون داشته اید. زیتون فقط به رسالت رسانه ای خود عمل کرده و مانند موارد مشابه بیانیه را انتشار داده است. همین!
با دعای خیر و آرزوی سلامتی
سه شنبه 2

Share:

More Posts

Send Us A Message