درخواست آزادی مرتضی مرادپور

بیانیه برای درخواست آزادی آقای مرتضی مرادپور

آقای مرتضی مرادپور، زندانی سیاسی و از فعالان مدنی ترک آذربایجانی، بیش از پنجاه روز است که اعتصاب غذا کرده و خواستار اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد پرونده خویش است. چنانچه این ماده- که حق متهم است- اجرا شود او باید آزاد گردد.
به گفته آقای جعفر افشارنیا، وکیل مدافع این زندانی سیاسی، محکومیت آقای مرادپور، به علت شرکت “در یک راهپیمایی دارای مجوز” بوده که “در حین دستگیری فقط شعاری در لزوم آموزش به زبان مادری و حفظ دریاچه ارومیه” می‌داده است. نه خواست آموزش زبان مادری، که در قانون اساسی ایران نیز بر آن تاکید شده غیرقانونی است، و نه تلاش برای حفظ دریاچه ارومیه اقدامی نادرست است.
او در نهایت، به دو سال حبس به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” و یک سال حبس به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” (مجموعا سه سال) محکوم می‌شود. اما بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی، از دو حکم صادر شده، تنها یکی از آنها (بالاترین مورد) باید اجرا شود. بنابراین طبق قانون رسمی جمهوری اسلامی این زندانی سیاسی باید تاکنون آزاد می‌شد. آقای مرتضی مرادپور که به‌علت مطالبه خواسته‌های قانونی‌اش، بیش از دو سال در زندان بسر برده، اکنون خواستار اعمال بدون‌تبعیض قانون مجازات اسلامی در مورد خویش است. او دوبار از راه‌های قانونی و قضایی نسبت به اعمال ماده ۱۳۴ اقدام کرده و به دلیل بی‌توجهی مسئولان قضایی و جهت رساندن صدای اعتراض خود به گوش آنان دست به اعتصاب غذا زده است.
امضاکنندگان این نوشته، ضمن حمایت از خواسته قانونی آقای مرادپور و دعوت مسئولان قضایی و امنیتی به رعایت عدل و انصاف درباره این زندانی سیاسی، هشدار می‌دهیم که جان آقای مرادپور بعد از ۵۷ روز اعتصاب غذا در خطر است و باید هرچه سریعتر آزاد شود.

نوشابه امیری – مهدی امینی‌زاده –عبدالعلی بازرگان- مهرزاد بروجردی – محمد حیدری – تقی رحمانی – نسرین ستوده – رضا عیجانی، مرتضی کاظمیان، عمار ملکی، محمد ملکی، احمد منتظری، یاسر میردامادی و حسن یوسفی اشکوری

Share:

More Posts

Send Us A Message