آقای رئیس جمهور پیام تغییر ملت ایران را بشنوید و تحریم ها را متوقف کنید

۴۶۵ تن   از فعالان مدنی و سیاسی ، دانشجویان و اساتید دانشگاه ها در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ضمن اشاره به تاثیر مخرب تحریم ها بر جامعه ایران از نامه ۵۵ زندانی سیاسی به رئیس جمهور آمریکا در مورد ضرورت توقف تحریم های بین المللی علیه ایران حمایت کردند. 

در این نامه با اشاره به انتخابات ۲۴ خرداد و پیام واضح ملت ایران برای تعامل با جهان تاکید شده هر گونه سیاست افراط گرایانه از سوی غرب و تشدید تحریم ها می تواند  به بازگشت تندروها در عرصه سیاسی ایران منجر شود و در این مورد به گفتمان نئوکان ها و محافظه کاران آمریکایی در دوران جرج بوش اشاره شده است که چگونه به تضیعف دولت خاتمی و تقویت تندروها منجر شد. 

در بخشی از این نامه آمده است:”آقای رییس جمهورایرانیان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته پیام روشنی به رهبران ایران و کشورهای طرف مذاکره ایران دادند، خواست آنها رفع تنش های فی ما بین بود. مردم ایران در شرایطی بسیار سخت، چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی، رییس جمهوری را انتخاب کرده اند که قول تغییر داده بود. اکنون این بر عهده شما و سایر زمامداران کشورهای تحریم کننده است که پیام مردم را بشنوید.”

همچنین در این نامه نسبت به اقدامات کنگره آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران ابراز نگرانی شده است.

خاطرنشان می شود ۵۵ زندانی سیاسی ایران در نامه به باراک اوباما نسبت به عواقب تحریم های فلج کننده علیه ایران هشدار داده بودند و تاکید کرده بودند این تحریم ها می تواند به روند دموکراسیخواهی در ایران لطمات جبران ناپذیری وارد کند. 

متن این نامه که نسخه ای از ان به دست سایت ملی-مذهبی رسیده به شرح زیر است:

ما، جمعی از فعالان سیاسی و حقوق بشر، اساتید دانشگاه و دانشجویان ایرانی، بر آن شدیم تا به وسیله این نامه، حمایت خود را از نامه پنجاه و پنج زندانی سیاسی ایرانی به شما اعلام نماییم.

پنجاه و پنج زندانی سیاسی که پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در زندان به سر می برند، در نامه خود با بر شمردن آثار نگران کننده تحریم‌ها، از شما دعوت کردند تا از فرصت به دست آمده برای حل مشکلات میان ایران و آمریکا استفاده کنید. ما امضا کنندگان این نامه، با اعلام پشتیبانی خود از خواسته زندانیان سیاسی، اعلام می‌کنیم رفع تحریم ها و تلاش برای تنش زدایی از سوی همه طرفین، خواسته اکثریت مردم ایران و جزء دغدغه های اصلی آنهاست.

نویسندگان آن نامه را طیف متنوعی از زندانیان سیاسی از اقشار مختلف تشکیل میدهند که بخش بزرگی از دموکراسی خواهان ایرانی را نمایندگی کرده و به بهترین شکل خواست مردم ایران را بازتاب داده اند. نویسندگان آن نامه به درستی گفته اند که: “اینک تحریم ها به مجازات دسته جمعی مردم ایران بدل شده است”. از نگاه مردم ایران، تحریم ها نه تنها وجاهت و مشروعیتی ندارند، بلکه عاملی مهم در بوجود آمدن وضعیت معیشتی فعلی آنها هستند. مردم ایران خود را قربانی تنش ها میان دو دولت ایران و آمریکا می دانند.

آقای رییس جمهور

تحریم های اقتصادی، به ویژه تحریم های یک جانبه دولت آمریکا حیات مردم ایران را به گروگان گرفته اند. کاهش چشم گیر درآمدهای نفتی، نابود شدن بخش بزرگی از صنایع، افزایش سرسام آور قیمت ها و کاهش شدید اشتغال همگی در اثر سوء تدبیر دولت ایران و تحریم های کمر شکن حاصل شده است. وضعیت دسترسی به دارو به طور خاص معضلی اساسی و دغدغه‌ای جدی برای مردم است. علیرغم آنکه دارو جزء موارد تحریم ها نبوده، به دلیل خودداری بانک ها از انجام نقل و انتقالات مالی، قیمت دارو به طرز سرسام آوری افزایش یافته و بسیاری از داروهای حیاتی در بازار ایران نایاب شده اند.

در حالی هدف تحریم ها تغییر برنامه اتمی ایران اعلام شده که گستردگی و شدت تحریم ها با هدف آن نسبتی ندارند. با این حال در هشت سال گذشته برنامه هسته ایران متوقف نشده و تنها امکان معیشت مردم عادی است که به محاق رفته است. بنابراین مردم ایران به این باور رسیده اند که تحریم کنندگان دغدغه ای از بابت حقوق انسانی آنها ندارند و برای وادار کردن جمهوری اسلامی به پذیرش خواسته های خود، مردم ایران را هدف گرفته اند.

تجربه شکست خورده محاصره اقتصادی عراق، نتیجه ای جز مرگ یک میلیون انسان بی گناه، فروپاشی جامعه عراق، رشد بنیادگرایی و تحکیم استبداد صدام حسین دربر نداشت. به زعم ما، تلاش های مدنی تحول خواهان ایرانی تنها امکان تحقق دموکراسی در کشور ماست چه آنکه ایستادگی های دموکراسی خواهان و رهبران آنها باعث به حاشیه رانده شدن تندروها و پیروزی دولتی اعتدال گرا در انتخابات اخیر شد. ما عمیقا نگرایم تکرار تجربه عراق این تنها امکان مسالمت آمیز تغییرات دموکراتیک در کشور ما را از بین ببرد. ما اطمینان داریم تحریم های اقتصادی جامعه مدنی ایران را تضعیف کرده و به تقویت مواضع تمامیت خواهان می انجامد.

آقای رییس جمهور

در انتخابات اخیر ایران، رییس جمهور منتخب با شعار تغییر سیاست های دولت گذشته و تدبیر در سیاست خارجی توانست رای اکثریت مردم ایران را کسب نماید. حسن روحانی در میان مردم ایران به تعامل با جهان شهره است. بنابراین انتخاب او از سوی مردم به خوبی نشان از تمایل همگانی برای برقراری ارتباطات سازنده و دوستانه با جامعه جهانی دارد. اراده جدی رییس جمهور منتخب و نظر قاطبه مردم ایران برای برداشتن گام های عملی به سوی تنش زدایی، فرصتی بی مانند برای حل و فصل مساله هسته ای فراهم کرده است. به نظر می رسد در صورت همراهی دولت شما و سایر کشورهای غربی، امکان رفع اختلافات موجود میسر باشد.

در این شرایط و درست چهار روز پیش از شروع به کار قانونی رییس جمهور منتخب ایران، کنگره آمریکا جدیدترین و شدیدترین تحریم های خود را بر علیه مردم ما به تصویب رسانده است. بر خلاف دید مثبت مردم ایران به انتخابات اخیر و پیام های تبریک کشورهای دنیا به دولت منتخب مردم ایران، این پیام کنگره آمریکا خصمانه و از موضعی ستیزه جویانه بود. این اقدام به مردم ایران این پیام را می رساند که دولت آمریکا علاقه ای به رفع اختلافات ندارد. یادآوری می نماییم که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، دولت ایران داوطلبانه اقدام به تعلیق فعالیت های غنی سازی خود نمود اما دولت جرج بوش نه تنها تن به توافق نداد، که ایران را یکی از محورهای شرارت نامید. ما معتقدیم تغییر رویکرد حکومت جمهوری اسلامی به مذاکرات هسته ای و بی اعتمادی به غرب، ناشی از عدم موفقیت دولت اصلاح طلب در دستیابی به یک توافق جامع با کشورهای غربی بود. نگرانی ما از این بابت است که فشارهای کنگره بر دولت شما، آثار سوئی بر مذاکرات آینده هسته ای بر جای بگذارد و شکست مذاکرات، به بلندتر شدن صدای تندروها در هر دو طرف کمک برساند. از شما دعوت می کنیم تا با ممانعت از تکرار حوادث آن دوران به گشودن مسیری جدید در حل مسائل میان دو طرف اقدام نمایید.

آقای رییس جمهور

ما بر این امید هستیم که دولت جدید ایران با اتخاذ سیاست‌هایی معقول و با اولویت قرار دادن منافع ملی، به سوی توافق در مذاکرات هسته ای گام بردارد. فعالان سیاسی و مدنی ایرانی از هر گونه اقدام دولت روحانی در عادی سازی روابط با جامعه جهانی حمایت می کنند و این خواسته را مصرانه از دولت جدید مطالبه می نمایند.

ایرانیان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته پیام روشنی به رهبران ایران و کشورهای طرف مذاکره ایران دادند، خواست آنها رفع تنش های فی ما بین بود. مردم ایران در شرایطی بسیار سخت، چه از نظر اقتصادی و چه از نظر سیاسی، رییس جمهوری را انتخاب کرده اند که قول تغییر داده بود. اکنون این بر عهده شما و سایر زمامداران کشورهای تحریم کننده است که پیام مردم را بشنوید.

در شرایط فعلی رسیدن به یک راه حل که هم متضمن شفافیت کامل برنامه هسته ای ایران، و هم شامل رفع تحریم های اقتصادی باشد، ممکن و در دسترس است. در طول سی سال گذشته، عدم ارتباط رسمی میان ایران و آمریکا امکان هر گونه توافق بر سر مسایل مورد مناقشه را سلب کرده است. اولین گام در بهبود این رابطه اعتماد سازی متقابل است و توقف تشدید تحریم های کمرشکن، می تواند روشن ترین گام امریکا در این راستا باشد. تا زمینه برای آغاز گفتگو با دولت جدید و برداشتن گام های متقابل از سوی ایران فراهم گردد.

۱. آبتین غفاری (هنرمند، فعال سیاسی)

۲. آذر بهاری (فعال سیاسی)

۳. آرش آزرمی (فعال مدنی)

۴. آرش حسینی پژوه (روزنامه نگار و دانشجو)

۵. آرش رئیسی (فعال سیاسی)

۶. آرش رئیسی نژاد ( دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه ایالتی فلوریدا)

۷. آرنگ کشاورزیان ( استاد مطالعات خاورمیانه و مطالعات اسلامی، دانشگاه نیویورک)

۸. آزاده اسدی (فعال مدنی)

۹. آزاده خسروشاهی (فعال مدنی)

۱۰. آزاده طباطبایی (فعال مدنی)

۱۱. آزاده کیان (استاد و رییس مرکز تحقیقات جنسیتی دانشگاه پاریس)

۱۲. آزیتا اسکندریون (فعال سیاسی)

۱۳. آسیه امینی (روزنامه نگار)

۱۴. آصف بیات ( استاد جامعه‌شناسی و مطالعات خاورمیانه، دانشگاه ایلینویز)

۱۵. آنا ادیب کیا (فعال مدنی)

۱۶. آیدا ابروفراخ (فعال حقوق زنان)

۱۷. آیلین اسدی نژاد (فعال دانشجویی)

۱۸. ابراهیم صفری (فعال سیاسی )

۱۹. ابراهیم مهتری (فعال حقوق بشر)

۲۰. ابراهیم نبوی (نویسنده و طنز پرداز)

۲۱. ابوالفضل جعفرپور (فعال سیاسی (عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران شاخه یزد))

۲۲. ابوالفضل رحیمی نژاد (فعال سیاسی)

۲۳. احد فاضلی (فعال مدنى)

۲۴. احسان ابراهیمی محتشم (فعال سیاسی)

۲۵. احسان امینی (دانشجو)

۲۶. احسان جلیلیان (مدنى)

۲۷. احسان رمضانیان (فعال سیاسی لیبرال)

۲۸. احسان مجتهدی (دانشجو)

۲۹. احسان منصوری (فعال سیاسی)

۳۰. احسان نوربخش (دانشجو)

۳۱. احسان یزدی (فعال مدنی)

۳۲. احمد توکلی (دانشجوی دکترای الکترونیک)

۳۳. احمد جلالی فراهانی (روزنامه نگار)

۳۴. احمد شاکری (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۳۵. احمد صدری ( استاد جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی، کالج لِیک فارِست)

۳۶. احمد قدیانی (فعال دانشجویی)

۳۷. احمد نقیب زاده ( استاد علوم سیاسی، دانشگاه تهران)

۳۸. احمد نوری (فعال سیاسی )

۳۹. ادریس صالحی گل سفیدی (فعال دانشجویی)

۴۰. اردوان اصحابی (فعال سیاسی)

۴۱. ارژنگ علیپور (فعال دانشجویی)

۴۲. ارش خان دل (فعال سیاسی دانشجویی)

۴۳. ارمغان عبیری (دانشجوی دکترای حقوق بین الملل)

۴۴. اسماعیل ختائی (فعال سیاسی، عضو اتحاد جمهوری خواهان)

۴۵. اسماعیل زر گریان (فعال سیاسی)

۴۶. اسیه باکری (فعال مدنی)

۴۷. اﺷﻜﺎﻥ ﻣﺠﻠلی (فعال سیاسی)

۴۸. اشکان ایمان خان (دانشجوی مدیریت/ نیوساوت ولز استرالیا)

۴۹. اشکان جیهوری (مترجم)

۵۰. اشکان رضوی (کارشناس مسائل سیاسی، عضو جبهه ملی ایران)

۵۱. اعظم السادات فاطمی (فعال مدنی)

۵۲. اکبر دوستدار (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۵۳. اکرم خیرخواه (فعال مدنی )

۵۴. البرز زمانی (فعال سیاسی )

۵۵. الکس شمس (فعال سیاسی)

۵۶. الناز کیان (فعال سیاسی)

۵۷. الهه رستمی (استاد دانشگاه سواس، لندن)

۵۸. اﻟﻬﻪ ﻣﺠﺮﺩی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت)

۵۹. الیاس خلج (فیزیکدان)

۶۰. اﻣﻴﺮ ﺁﺭﻳﺎﺯﻧﺪ (فعال مدنی)

۶۱. امیر خالقی (فعال جنبش زنان)

۶۲. امیر رشیدی (فعال سیاسی)

۶۳. امیر اعتدالی‌ (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۶۴. امیر امیرقلی (فعال چپ )

۶۵. امیر راهی  (تحلیلگر سیاسی)

۶۶. امیر رضایی (فعال سیاسی)

۶۷. امیر سراجی (کنشگر اجتماعی)

۶۸. امین بزرگیان (نویسنده)

۶۹. اوختای حسینی (فعال مدنی)

۷۰. ایرج باقرزاده (فعال سیاسی)

۷۱. ایرج واحدی پور (فعال سیاسی)

۷۲. ایوب جعفری (فعالی مدنی)

۷۳. بابک احمدی (نویسنده و مترجم)

۷۴. بابک دربیکی (فعال سیاسی)

۷۵. بابک زمانیان (فعال سیاسی)

۷۶. باقر احمدی (فعال حقوق بشر)

۷۷. بلال مرادویسی (مسئول ادوار شعبه کرمانشاه)

۷۸. بنفشه مدنى‌نژاد (استاد دانشگاه، دانشگاه ساوث وسترن)

۷۹. بهار سعادت (فعال سیاسی)

۸۰. بهار کریمی-کربلایی (پرستار، مدرس، فعال مدنی)

۸۱. بهداد بردبار (پژوهشگر)

۸۲. بهرام اسماعیل بیگی (فعال سیاسی)

۸۳. بهرام عباسی (فعال مدنی)

۸۴. بهروز ذاکری (دانشجو)

۸۵. ﺑﻬﺮﻭﺯ ﺷﺎﻫﺮﺥ ﻧﻴﺎ (فعال سیاسی)

۸۶. بهروز فتح‌علی (فعال سیاسی)

۸۷. بهروز کاظمی  (روزنامه نگار)

۸۸. بهزاد باقری (فعال سیاسی)

۸۹. بهمن علیزاده (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۹۰. بهمن ملک (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۹۱. بهنام نیکزاد (فعال دانشجویی)

۹۲. بیتا موستوفی (وکیل و فعال اجتماعی)

۹۳. بیژن خواجه پور خویی (تحلیل گر اقتصادی)

۹۴. بیژن صف سری (روزنامه نگار)

۹۵. ﭘﺮﺳﺘﻮ ﺳﺮﻣﺪﻱ (فعال زنان)

۹۶. پرستو فخاریان (دانشجو – روزنامه نگار)

۹۷. ﭘﺮﺳﺘﻮ ﻣﺘﻴﻦ ﺯاﺩﻩ (فعال سیاسی)

۹۸. پروین کهزادی (فعال حقوق بشر  و سیاسی)

۹۹. پرویز شهپر (فعال سیاسی)

۱۰۰. پروین بختیارنژاد (روزنامه نگار – فعال جنبش زنان)

۱۰۱. پریسا کاکائی (حقوق کودکان/حقوق زنان )

۱۰۲. پونه معقول (پژوهشگر اجتماعی)

۱۰۳. ﭘﻮﻳﺎ ﻗلی ﭘﻮﺭ (فعال سیاسی)

۱۰۴. پویان چیتگرزاده (فعال اجتماعی)

۱۰۵. پویان فخرایی (روزنامه نگار و فعال سیاسی)

۱۰۶. پویش عزیز الدین (فعال اجتماعی)

۱۰۷. پیام اولادعظیمی (فعال دانشجویی)

۱۰۸. پیمان ملاز (فعال سیاسی)

۱۰۹. تارا سپهری‌فر (فعال حقوق بشر)

۱۱۰. تایماز عظیمى (دانشجوىدکتراى فلسفه، دانشگاه ادینبرگ)

۱۱۱. تقی رحمانی (فعال سیاسی ملی مذهبی)

۱۱۲. تیرداد بنکدار (فعال سیاسی)

۱۱۳. جاوید فخریان (فعال سیاسی)

۱۱۴. جعفر قدیم خانی (فعال مدنی)

۱۱۵. جلال خرمن بیز (فعال مدنی)

۱۱۶. ﺟﻼﻝ ﻣﺤﻤﺪﻟﻮ (فعال سیاسی)

۱۱۷. جلیل محمدیان (فعال مدنی)

۱۱۸. جواد دردکشان (فعال سیاسی)

۱۱۹. جواد علیخانی (فعال سیاسی)

۱۲۰. حامد ابراهیمی نژاد  (خبرنگار)

۱۲۱. حامد حقیقت نیا (دانشجو / فعال سیاسی)

۱۲۲. حامد رهبری (پزشک)

۱۲۳. حامد سیاسی راد (فعال دانشجویی)

۱۲۴. حامد شجاعی (فعال دانشجویی)

۱۲۵. حامد صرافپور (فعال حقوق بشر)

۱۲۶. حامد ورمزیار (فعال دانشجویی)

۱۲۷. ﺣﺒﻴﺒﻪ ﮔﻠﺮﺥ (فعال سیاسی)

۱۲۸. حجت نظری (فعال سیاسی)

۱۲۹. حجت‌الله مرادی (روزنامه نگار)

۱۳۰. حسن امینی (فعال دانشجویی)

۱۳۱. حسن فرشتیان (حقوقدان و پژوهشگر علوم دینی)

۱۳۲. حسن هادوی (فعال سیاسی)

۱۳۳. حسن یوسفی اشکوری (پژوهشگر علوم دینی و روزنامه نگار)

۱۳۴. حسن یونسی (فعال سیاسی)

۱۳۵. ﺣﺴﻴﻦ ﻣﻆﻔﺮی (فعال سیاسی)

۱۳۶. ﺣﺴﻴﻦ ﻧﻮﺭانی ﻧﮋاﺩ (روزنامه‌نگار و فعال سیاسی)

۱۳۷. حسین جاودانی (فعال دانشجویی)

۱۳۸. حسین رئیسی (فعال حقوق بشر)

۱۳۹. حسین رسولی (فعال دانشجویی)

۱۴۰. حسین طیب (فعال سیاسی)

۱۴۱. حسین غلامی (فعال مدنی)

۱۴۲. حسین کمالی (استاد مطالعات خاورمیانه، کالج برنارد، دانشگاه کلمبیا)

۱۴۳. حسین موسوی (فعال اجتماعی)

۱۴۴. حسین نقاشی (فعال سیاسی)

۱۴۵. حسین یزدی (فعال سیاسی)

۱۴۶. حمزه غالبی (دانشجو)

۱۴۷. حمید دباشی (استاد مطالعات ایران و ادبیات تطبیقی، دانشگاه کلمبیا)

۱۴۸. حمید هداوند (فعال سیاسی)

۱۴۹. حمیدرضا (ماهان) محمدی (فعال سیاسی)

۱۵۰. حنیف مزروعی (روزنامه نگار)

۱۵۱. داریوش محمدپور (پژوهشگر علوم سیاسی)

۱۵۲. داریوش وثوقی (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۱۵۳. داود دشتبانی (فعال سیاسی و روزنامه نگار)

۱۵۴. ﺩاﻭﻭﺩ ﺭﻭﺷنی (فعال سیاسی)

۱۵۵. داوود مرادی گراوند (پژوهشگر)

۱۵۶. درسا سبحانی (فعال در حیطه حق تحصیل)

۱۵۷. دنیا اکبری (فعال مدنی)

۱۵۸. راحیل عادلی (فعال دانشجویی)

۱۵۹. رادین صالحی  (فعال مدنی)

۱۶۰. راز توکیلی (دانشجو)

۱۶۱. رامتین غفاری (فعال سیاسی)

۱۶۲. رامین جهانبگلو (استاد فلسفه دانشگاه یورک)

۱۶۳. رامین کریمیان (پژوهشگر علوم اجتماعی)

۱۶۴. رجبعلی مزروعی (نماینده سابق مجلس ششم شورای اسلامی)

۱۶۵. رشید اسماعیلی (پژوهشگر و فعال سیاسی)

۱۶۶. رضا باوفا (فعال سیاسی)

۱۶۷. رضا جعفریان (فعال سیاسی-مدنی)

۱۶۸. رضا جوشنی (فعال سیاسی جمهوری خواه)

۱۶۹. رضا حاجی (فعال ملی مذهبی)

۱۷۰. رضا حاجی‌حسینی (روزنامه‌نگار)

۱۷۱. رضا رفیعی (روزنامه نگار)

۱۷۲. رضا علیجانی (پژوهشگر و فعال سیاسی)

۱۷۳. رضا فانی یزدی (فعال سیاسی)

۱۷۴. رضا کریمی (فعال سیاسی)

۱۷۵. رضا میر (فعال سیاسی)

۱۷۶. رهام افغانی‌خراسکانی (محقق دانشگاهی)

۱۷۷. روح الله رحیم پور (فعال مدنی )

۱۷۸. روح‌الله شهسوار (وبلاگ‌نویس/ عضو شاخه‌ی دانشجویان جبهه‌ی مشارکت ایران اسلامی)

۱۷۹. روزبه کریمی (روزنامه نگار)

۱۸۰. روزبهان امیری (فعال سیاسی)

۱۸۱. روژین محمدی (فعال زنان)

۱۸۲. رویا بلوری (فعال زنان)

۱۸۳. ریحانه طباطبایی (فعال سیاسی)

۱۸۴. زهرا مظفری ( فعال دانشجویی)

۱۸۵. زهره شاکری (فعال سیاسی)

۱۸۶. زیبا میرحسینی (استاد دانشگاه، دانشگاه سواس)

۱۸۷. زینت اسماییل زاده (فعال حقوق بشر)

۱۸۸. ساجده عرب سرخی (فعال مدنی)

۱۸۹. ﺳﺎﺟﺪﻩ ﻛﻴﺎﻧﻮﺵ ﺭاﺩ (فعال سیاسی)

۱۹۰. سارا به فروتن (فعال دانشجویی)

۱۹۱. ﺳﺎﺭﻧﮓ ﺣﺴﻦ ﭘﻮﺭ (فعال سیاسی)

۱۹۲. سپیده کلانتریان (حقوقدان)

۱۹۳. سپیده رجایی راد (دانشجو و فعال زنان)

۱۹۴. سردار انصاری (فعال سیاسی)

۱۹۵. سروش دباغ (استاد مدعو دانشگاه تورنتو، دپارتمان مطالعات تاریخی)

۱۹۶. ﺳﻌﻴﺪﻩ اﺳﻼﻣﻴﻪ (ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎﺭ)

۱۹۷. ﺳﻌﻴﺪﻩ ﻛﺮﺩی‌ﻧﮋاﺩ (فعال سیاسی)

۱۹۸. سعید آگنجی (فعال سیاسی)

۱۹۹. سعید پورحیدر (روزنامه نگار)

۲۰۰. سعید دادگر (فعال فرهنگی)

۲۰۱. سعید شریعتی (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی)

۲۰۲. سعید عسکرزاده (فعال سابق دانشجویی)

۲۰۳. سعید نادری (فعال سیاسی)

۲۰۴. سعید نورمحمدی (فعال سیاسی)

۲۰۵. سعید وفا  (فعال سیاسی )

۲۰۶. سعیده سهرابی (حقوق دان)

۲۰۷. سلام رسولی (فعال سیاسی)

۲۰۸. سمانه موسوی (فعال زنان)

۲۰۹. سمیه رشیدی (فعال زنان )

۲۱۰. سهراب کریمی (فعال دانشجویی)

۲۱۱. سهند زمانی (فعال سیاسی )

۲۱۲. سهیل جان‌نثاری (دانشجو)

۲۱۳. سهیل گوهری (فعال سیاسی)

۲۱۴. سهیلا وحدتی (فعال مدنی)

۲۱۵. سورنا هاشمی (فعال سیاسی)

۲۱۶. ﺳﻴﺪ ﻋﻼ اﻟﺪﻳﻦ ﺟﺰاﻳﺮی (فعال سیاسی)

۲۱۷. سیاوش رضائیان (فعال سیاسی)

۲۱۸. سید احمد شمس ( فعال سیاسی)

۲۱۹. سید صابر ابطحی (فعال دانشجویی)

۲۲۰. سید علیرضا سید حائری (فعال دانشجویی)

۲۱. سید مصطفی رخ‌صفت ( صاحب‌ امتیاز ماهنامه‌ی کیان)

۲۲۲. سیدعلی عظیمی (فعال سیاسی)

۲۲۳. سیدمحمد برار (مهندس معمار – شهرساز)

۲۲۴. سیما شاخساری ( استاد مطالعات زنان و جنسیت، کالج ولسلی)

۲۲۵. شاهین زینعلی (روزنامه نگار)

۲۲۶. شاهین نوربخش (فعال سیاسی)

۲۲۷. شهاب الدین شیخی (روزنامه نگار)

۲۲۸. شهاب الدین طباطبایی (روزنامه نگار/عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی)

۲۲۹. شهرام تهرانی‌ (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۲۳۰. شهرزاد عالم فتحی (فعال مدنی)

۲۳۱. شهروز فروتن کیا (فعال محیط زیست)

۲۳۲. شیرین دقیقیان (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۲۳۳. شیما هوشیار (فعال مدنى)

۲۳۴. شیوا تقوی (دانشجو)

۲۳۵. صابر ابطحی (فعال دانشجویی)

۲۳۶. صابر عباسیان  (فعال سیاسی)

۲۳۷. صادق زیباکلام (استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران)

۲۳۸. صادق سلطانی (مترجم)

۲۳۹. صادق شجاعی (فعال سیاسی)

۲۴۰. صدرا سمنانی رهبر (فعال سیاسی)

۲۴۱. صدرا شهاب (فعال مدنی)

۲۴۲. ضیا عابدی (فعال سیاسی)

۲۴۳. طاها هواخور (دانشجو)

۲۴۴. طهماسب وزیری (فعال سیاسی )

۲۴۵. عارفه توانافر (فعال سیاسی)

۲۴۶. ﻋﺒﺎﺱ ﺑﻴﺪاﺭ (فعال سیاسی)

۲۴۷. عباس زرگر (وکیل دادگسترى)

۲۴۸. عبدالسلام سلیمی (فعال مدنی)

۲۴۹. عبدالعلی بازرگان (پژوهشگر و فعال سیاسی)

۲۵۰. عرفان شریفی (فعال سیاسی)

۲۵۱. عزیز کرملو (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۲۵۲. عسل حضرتی (دانشجو)

۲۵۳. ﻋﺴﻞ ﻋﺒﺎﺳﻴﺎﻥ (ﺭﻭﺯﻧﺎﻣﻪ ﻧﮕﺎﺭ)

۲۵۴. عطا تهرانچی (فعال سیاسی)

۲۵۵. عقاب علی احمدی (ناشر)

۲۵۶. على کمره اى (فعال در امور فرهنگى و اجتماعى)

۲۵۷. ﻋﻠﻲ ﺳﻤﻴﻊ ﺯاﺩﻩ (فعال سیاسی)

۲۵۸. علی اکبر موسوی (خوئینی) (پژوهشگر دانشگاه و فعال مدنی )

۲۵۹. علی اکرمی (فعال سیاسی، روزنامه نگار)

۲۶۰. ﻋﻠی اﻣﻴﺮﻱ (ﻓﻌﺎﻝ ﺳﻴﺎﺳی)

۲۶۱. علی پرسان (فعال مدنی و حقوق بشر)

۲۶۲. علی تارخ (فعال سیاسی)

۲۶۳. علی تقی پور (فعال سابق دانشجویی)

۲۶۴. علی حسین قاضی زاده ( فعال دانشجویی)

۲۶۵. علی رضایی (پژوهشگر سیاسی)

۲۶۶. علی سرداری (فعال ملی مذهبی)

۲۶۷. علی شاکری (فعال سیاسی)

۲۶۸. علی طباطبایی (فعال سیاسی)

۲۶۹. علی عبدی (فعال دانشجویی – دانشجوی دکتری دانشگاه ییل)

۲۷۰. علی عبیری (دانشجو)

۲۷۱. علی عجمی (فعال سیاسی)

۲۷۲. علی معینی (فعال سیاسی)

۲۷۳. علی میرسپاسی (استاد مطالعات خاورمیانه و جامعه‌شناسی، دانشگاه نیویورک)

۲۷۴. علی نصرتی (دانشجو)

۲۷۵. علی نقی مشایخی (استاد مدیریت، دانشگاه صنعتی شریف)

۲۷۶. علی نیکویی (فعال حقوق بشر)

۲۷۷. علی هنری (فعال سیاسی)

۲۷۸. علی وفقی (فعال سیاسی)

۲۷۹. علیرضا ابوفاضلی (فعال سیاسی)

۲۸۰. علیرضا روشن (فعال مدنی)

۲۸۱. علیرضا غلامحسینی (فعال دانشجویی)

۲۸۲. علیرضا فیروزی (فعال دانشجویی)

۲۸۳. علیرضا کفایی (فعال سیاسی)

۲۸۴. غزل حضرتی (خبرنگار)

۲۸۵. فائزه ضیائی (فعال اجتماعی)

۲۸۶. فاریا بارلاس (فعال مدنى)

۲۸۷. فاطمه حقیری (فعال سیاسی)

۲۸۸. فاطمه خردمند (روزنامه نگار)

۲۸۹. فاطمه طیاری  (فعال سیاسی )

۲۹۰. فاطمه کشاورز (استاد زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه مریلند)

۲۹۱. فخرالسادات محتشمی پور (عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی)

۲۹۲. فرزانه روستایی (روزنامه نگار)

۲۹۳. فرشاد توماج (فعال اصلاح طلب)

۲۹۴. فرشید فاریابی (فعال ملی مذهبی)

۲۹۵. فرهاد رحمتی (استاد ریاضیات، دانشگاه پلی تکنیک تهران)

۲۹۶. فرهاد روحی (فعال سیاسی، عضو اتحاد جمهوریخواهان ایران)

۲۹۷. فرهاد فرجاد (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۲۹۸. فرهاد نوری (روزنامه نگار)

۲۹۹. فرهمند علیپور (روزنامه نگار)

۳۰۰. فرهنگ کاشانی (دانشجو)

۳۰۱. فریبا خاکباز (فعال سیاسی)

۳۰۲. فریبا غیور  (فعال مدنی)

۳۰۳. فرید هاشمی (فعال دانشجویی)

۳۰۴. فهیمه ملتی (فعال مدنی)

۳۰۵. فواد شمس (روزنامه نگار)

۳۰۶. فیروزه رمضان زاده (روزنامه نگار)

۳۰۷. کیوان فروزان  (فعال مدنی)

۳۰۸. کامران رحیمی (فعال سیاسی)

۳۰۹. کامران رستگار ( استاد دانشگاه، مسئول بخش عربی دانشگاه توفتس)

۳۱۰. کاملیا حاج قاسم (هنرمند)

۳۱۱. کامیاب گیوه کی (فعال دانشجویی)

۳۱۲. کامیار بهرنگ (فعال سیاسی)

۳۱۳. کامیار گیوه کی (فعال دانشجویی)

۳۱۴. کاوش ساعی (روزنامه نگار و فعال فرهنگی)

۳۱۵. کاوه احسانی ( استاد مطالعات بین‌الملل، دانشگاه دوپال، شیکاگو)

۳۱۶. کاوه رضایی شیراز (فعال دانشجویی)

۳۱۷. کتایون پزشکی (فعال حقوق بشر)

۳۱۸. کمال ناصری (دانشجو)

۳۱۹. کورش جنتی (فعال فرهنگی)

۳۲۰. کورش رقاب (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۳۲۱. کوروش راد (فعال حقوق بشر)

۳۲۲. کوهزاد اسماعیلی (فعال ملی مذهبی)

۳۲۳. کوهیار گودرزی (فعال حقوق بشر)

۳۲۴. کیانوش بوستانی (دانشجوی حقوق داشنگاه شفیلد)

۳۲۵. کیومرث مرزبان (طنزپرداز)

۳۲۶. گلبرگ باشی (استاد مطالعات ایران و خاورمیانه، دانشگاه راتگرز)

۳۲۷. گلنار درودیان (دانشجو)

۳۲۸. گودرز اقتداری (استاد دانشگاه)

۳۲۹. لاله خلیلی ( استاد سیاست خاورمیانه، دانشگاه سواس)

۳۳۰. لهراسب زینالی (فعال سیاسی و مدنی)

۳۳۱. لیدا حسینى نژاد (روزنامه نگار)

۳۳۲. لیلا فردادمهر (دانشجو)

۳۳۳. مانا رضاییان  (دانشجو)

۳۳۴. متین مشکین (فعال سیاسی)

۳۳۵. مجتبی نجفی (روزنامه نگار)

۳۳۶. ﻣﺠﻴﺪ ﺭﺳﺘمی (فعال سیاسی)

۳۳۷. ﻣﺠﻴﺪ ﻛﻠﺜﻮمی (فعال سیاسی)

۳۳۸. مجید تمجیدی (فعال مدنی)

۳۳۹. مجید سراچی (فعال حقوق بشر)

۳۴۰. مجید نصیری نژاد (دانشجو)

۳۴۱. محسن حیدریان (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۳۴۲. محسن سهرابی (فعال دانشجویی)

۳۴۳. محسن مینوی (فعال ملی مذهبی)

۳۴۴. محمد ارسی (فعال سیاسی)

۳۴۵. محمد اسماعیل صحابه تبریزی (فعال سیاسی)

۳۴۶. محمد اولیایی فرد (وکیل)

۳۴۷. محمد برقعی (استاد دانشگاه و فعال سیاسی)

۳۴۸. محمد پوراسماعیلی (فعال سباسی و مدنی)

۳۴۹. محمد پورعبدالله (فعال سیاسی)

۳۵۰. محمد جواد دردکشان (فعال ملی مذهبی)

۳۵۱. محمد حافظ حکمی (فعال سیاسی)

۳۵۲. ﻣﺤﻤﺪ ﺣﺴﻴﻦ ﺧﻮﺭﺑﻚ (فعال سیاسی)

۳۵۳. محمد حسین خلیلی اردکانی (نماینده مجلس ششم )

۳۵۴. محمد حسین کمالی (دانشجوی علوم سیاسی)

۳۵۵. محمد حسینی فر (فعال مدنی)

۳۵۶. محمد رضایی (فعال دانشجویی)

۳۵۷. محمد سهیمی ( استاد علم مواد و مهندسی شیمی، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی)

۳۵۸. ﻣﺤﻤﺪ ﺷﺎﭘﻮﺭﻳﺎﻥ (فعال سیاسی)

۳۵۹. ﻣﺤﻤﺪ ﺷﺮﻳفی (فعال سیاسی)

۳۶۰. محمد شوراب (فعال سیاسی)

۳۶۱. محمد صادقی (فعال سیاسی)

۳۶۲. محمد صدیقى (عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت)

۳۶۳. محمد غلام ابوالفضل (روزنامه نگار)

۳۶۴. “محمد قائم‌مقامی

” (فعال سیاسی)

۳۶۵. محمد محسنی (فعال مدنی)

۳۶۶. ﻣﺤﻤﺪ ﻣﻴﺮﺩاﻣﺎﺩی (فعال سیاسی)

۳۶۷. محمد هادی مهران پور (دانشجو)

۳۶۸. محمدجواد مظفری ( عضو مشارکت جوانان و زندانی سیاسی)

۳۶۹. محمدرضا سرداری (فعال مدنی و روزنامه نگار)

۳۷۰. محمدرضا شفیع زاده (فعال سیاسی)

۳۷۱. محمدرضا ماله میر (دانشجو )

۳۷۲. محمدرضا معینی فیض آبادی (استاد اقتصاد)

۳۷۳. محمود صدری ( استاد جامعه‌شناسی، دانشگاه تگزاس شمالی)

۳۷۴. محمود کریمی-حکاک ( استاد هنرهای خلاقانه (تئاتر)، کالج سینا)

۳۷۵. محمودرضا فرخیان (فعال سیاسی)

۳۷۶. مرتضی اصلاحچی (فعال سیاسی)

۳۷۷. مرتضی صادقی (فعال سیاسی)

۳۷۸. مرتضی کاظمیان (فعال ملی مذهبی)

۳۷۹. مرضیه آذرافزا (فعال زنان)

۳۸۰. مرضیه آریان فر (عضو سازمان دانش آموختگان ادوارتحکیم وحدت – شعبه اصفهان)

۳۸۱. مرضیه امیری (فعال مدنی)

۳۸۲. مریم خزائلی (پژوهشگر مطالعات جنسیت و مهاجرت، دانشگاه ولنگنگ، استرالیا)

۳۸۳. مریم سلطانی راد (فعال دانشجویی)

۳۸۴. مریم شربتدارقدس (فعال مدنی)

۳۸۵. مریم قربانی فر (روزنامه نگار)

۳۸۶. مزدک نصیری (فعال مدنی)

۳۸۷. مژگان مدرس علوم (روزنامه نگار)

۳۸۸. مسعود آذری (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۳۸۹. مسعود بهنود (روزنامه نگار)

۳۹۰. مسعود حبیبی (فعال دانشجویی)

۳۹۱. مسعود دباغی (روزنامه نگار)

۳۹۲. مسعود قریشی (فعال مدنی)

۳۹۳. مسعود لواسانی (روزنامه نگار)

۳۹۴. مسلم کرخی (فعال مدنی)

۳۹۵. مصطفی خسروی (عضو شورای سیاست گذاری سازمان دانش آموختکان ایران)

۳۹۶. ﻣﺼﻂﻔی ﺭﺳﺘﻪ ﻣﻘﺪﻡ (فعال سیاسی)

۳۹۷. مصطفی غفوری (فعال سابق دانشجویی)

۳۹۸. مصطفی نبی زاده (فعال مدنی )

۳۹۹. مقصود فراستخواه (استاد دانشگاه)

۴۰۰. ملیحه زهتاب (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۴۰۱. ملیحه محمدی (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۴۰۲. مهدی مظفری ( فعال اجتماعی)

۴۰۳. مهدی آذری (فعال سیاسی)

۴۰۴. مهدی اصل زعیم (فعال سیاسی)

۴۰۵. مهدی الیاسی (روزنامه نگار)

۴۰۶. مهدی امینی زاده  (فعال ملی مذهبی)

۴۰۷. مهدی بلخاری (فعال دانشجویی)

۴۰۸. مهدی تلغری زاده (فعال ملی مذهبی)

۴۰۹. مهدی حاجتی (فعال مدنی )

۴۱۰. مهدی روحانی (فعال دانشجویی)

۴۱۱. مهدی سحرخیز  (فعال مدنی)

۴۱۲. مهدی صفاریان (دانشجو)

۴۱۳. مهدی ممکن (فعال ملی مذهبی)

۴۱۴. مهدی موجی (دانشجو)

۴۱۵. مهدی نخل احمدی (فعال حقوق بشر)

۴۱۶. مهدی نوذر (فعال سیاسی)

۴۱۷. مهدی نوربخش (استاد روابط بین الملل)

۴۱۸. مهدی نوربخش (استاد دانشگاه هاریسبورگ)

۴۱۹. مهدی یار محمدی (فعال سیاسی)

۴۲۰. مهدیه گلرو (فعال سیاسی)

۴۲۱. مهران فرجی (روزنامه نگار )

۴۲۲. مهرداد احسانی پور (فعال سیاسی)

۴۲۳. مهرداد احمدزاده (فعال ملی مذهبی)

۴۲۴. مهرداد اصلانی (فعال مدنی)

۴۲۵. مهرداد اعظمی (دانشجو)

۴۲۶. مهرزاد محمودیان (مدرس)

۴۲۷. مهوش محمدی (فعال سیاسی )

۴۲۸. موسی ساکت (مسوول شعبه آذربایجان شرقی سازمان دانش آموختگان ایران)

۴۲۹. میثاق جوادپور (فعال دانشجویی)

۴۳۰. میثم معتمدنیا (فعال حقوق بشر)

۴۳۱. میثم وره چهر (فعال سیاسی)

۴۳۲. میراردوان اسدی (فعال مدنی)

۴۳۳. میلاد حسینی کشتان (فعال دانشجویی)

۴۳۴. میلاد شویکلو (فعال سیاسی)

۴۳۵. نادر هاشمی (استاد دانشگاه دنور)

۴۳۶. ﻧﺎﺩﺭﻩ ﺭﺿﺎیی (فعال سیاسی)

۴۳۷. ناصر لیوانی (فعال ملی مذهبی)

۴۳۸. ناهید مولوی (فعال سیاسی)

۴۳۹. نجات بهرامی  (فعال سیاسی )

۴۴۰. نرمین حیدرزاده (هنرمند)

۴۴۱. ﻧﺴﻴﻢ ﭼﺎﻻکی (فعال سیاسی)

۴۴۲. نسیم خسروی (فعال حقوق زنان)

۴۴۳. نسیم سلطانی بیگی  (روزنامه نگار)

۴۴۴. نعیمه دوستدار (روزنامه نگار و فعال زنان)

۴۴۵. نفیسه شریفى (دانشجو)

۴۴۶. نفیسه نعمتی (فعال مدنی)

۴۴۷. نگین بانک (فعال مدنی)

۴۴۸. نوید یوسفیان (دانشجو)

۴۴۹. نیاز سلیمی (فعال مدنی)

۴۵۰. نیکی اخوان ( استاد مطالعات رسانه، دانشگاه کاتولیک امریکا)

۴۵۱. نیما دهقانی (روزنامه نگار)

۴۵۲. نیما سمکنژاد (دانشجو)

۴۵۳. نینا بیک (فعال سیاسی)

۴۵۴. هادی مظفری  (دانشجو)

۴۵۵. هادی باقری (فعال مدنی)

۴۵۶. هادی کحال زاده (فعال سیاسی)

۴۵۷. هادی کیکاووسی (نویسنده)

۴۵۸. هرمز زمانی (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۴۵۹. هژیر شریفی (روزنامه نگار)

۴۶۰. هنگامه هویدا (شاعر)

۴۶۱. وحید کریمی پور (استاد دانشگاه شریف دانشکده فیزیک)

۴۶۲. یادی قربانی (فعال سیاسی)

۴۶۳. یاسر معصومی (فعال ملی مذهبی)

۴۶۴. یدالله قربانی (فعال سیاسی جمهوریخواه)

۴۶۵. یرواند آبراهامیان (استاد تاریخ و سیاست ایران و خاورمیانه، کالج باروک)

۴۶۶. یسنا رضاییان  (دانشجو)

 

 

Share:

More Posts

چرا رأی نمی دهم؟

اشاره: این متن را در آستانه انتخابات سه سال پیش نوشته و در کانال تلگرامی منتشر شده است. اکنون نیز که در وضعیت مشابه (هرچند

خاطره تلخ درگذشت شریعتی

اشاره: این مطلب در صفحات 356-357 کتاب «گرد آمدو سوار نیامد – یادمانده های پیش از انقلاب ایران» (چاپ 2020 در آلمان) آمده که اکنون

Send Us A Message