تسلیت کنشگران ملی-مذهبی خارج از کشور به مناسبت درگذشت حاج سیدجوادی

من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه و منهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و مابدّلو تبدیلا (احزاب، 33)

بی گمان احمد صدر حاج سیدجوادی از نیک مردانی بود که عمری دراز اما با برکت و عزت و مسئولیت زیست و بر پیمانی که با خدای خود و مردم وطن خود بسته بود استوار و پایدار ماند و در اوج سرفرازی و مسئولیت پذیری به دیار باقی شتافت و به حق پیوست.
صدر حاج سید جوادی کمتر از یک سده زیست و با توجه به زندگی پر بار و اثرگذارش و با حضور مستمر در عرصه های مهم سیاسی و علمی و فرهنگی و حقوقی خود به واقع تجسم تاریخ معاصر است. وی میراثدار جنبش مشروطیت و از وفاداران به آرمانهای آن و نیز از یاوران رهبر نهضت ملی دکتر محمد مصدق بود و پس از کودتای 28 مرداد 32 در نهضت مقاومت ملی فعالیت داشت. در آغاز دهه چهل همراه با دیگر شخصیت های ملی-دینی معاصر زنده یادان طالقانی، بازرگان و سحابی ها نخستین حزب مدرن با گرایش اسلامی یعنی نهضت آزادی ایران را با بنیاد نهاد. سالیانی دراز در مسئولیت های مهم قضایی و کانون وکلا ایفای نقش کرد و به ویژه در دو دهه آخر رژیم پهلوی به عنوان وکیل معتبر و خوش نام وکالت شماری از فعالان سیاسی و مبارزان استبداد ستیز را بر عهده گرفت. این نوع تلاشهای او در حد خود سهم مهمی در پاسداری از حقوق و کرامت انسان و چیرگی بر استبداد و گسترش و تعمیق آزادیخواهی داشت. در جریان تحولات انقلابی 56-57 از فعالان و پیشگامان بود و از این رو پس از پیروزی در عالی ترین مسئولیت ها به یاری انقلاب برخاست و در حد خود کوشید آشفتگی ها به سامان شود. در مجلس اول به نمایندگی مردم قزوین برگزیده شد و در فراکسیون نهضت آزادی فعالیت قانونی و منتقدانه در برابر نظام حاکم داشت. در سه دهه اخیر، به رغم کهولت سن و ناتوانی، در جمع نهضت آزادی و جریانهای مختلف حقوق بشری و دموکراسی خواهی همواره حضوری اثرگذار داشت. در همین دوران چند بار بازداشت شد و انواع رنج ها را تجربه و تحمل کرد. با این همه لحظه ای از پای ننشست. از کارهای فرهنگی زنده یاد حاج سید جوادی سر ویراستاری دایره المعارف تشیع بود.
احمد صدر حاج سید جوادی را می توان با شش ویژگی برجسته وصف کرد و ستود: وطن خواهی، آزادیخواهی، قانون گرایی، دلیری، استواری و اخلاق مداری در تمام عرصه ها. او تا آخرین لحظه از نقد وضع موجود و نفی استبداد دینی حاکم بر میهن باز نایستاد و همواره ار هر طرق ممکن به مسئولان مسئولیت ناشناس هشدار داد و راه نمود. در شهامت اخلاقی او همین بس که در سال گذشته با انتشار بیانیه ای از مردم به دلیل مشارکت در انقلابی که به این زودی به کژراهه رفت پوزش خواست. تجربه زندگی پر ثمر حاج سید جوادی منبعی غنی برای شناخت تاریخ معاصر ایران و درس بزرگی برای نسل امروز و فرداها در مسیر دستیابی به آزادی و عدالت است.
درگذشت این پیر سیاست، دین و اخلاق موجب تأسف شد. «کنشگران ملی-مذهبی» فقدان این آموزگار پر ارج را به خوانواده معزز حاج سید جوادی (به ویژه دکتر علی اصغر حاج سیدجواری)، فرزندان، نهضت آزادی و دبیر کل آن دکتر ابراهیم یزدی و عموم مردم ایران تسلیت و تعزیت می گوید. برای آن بزرگ غفران و رحمت الهی و برای مردم ایران رهایی و آزادی آرزوی می کنیم.

11 فرورین 92
کنشگران ملی-مذهبی خارج از کشور

Share:

More Posts

مردمانی مظلوم!

اول بگویم من از استفاده از واژه «مظلوم» به جد ابا دارم و دیری است که معمولا از آن استفاده نمی کنم. زیرا این واژه

سلام بر وجدان های بیدار

آنچه در این روزها و هفته ها و ماه های اخیر موجب بقای امید و حداقل موجب تسلی خاطر است گسترش مخالفت ها و تعمیق

Send Us A Message