نامه جمعی از نمایندگان ادوار مجلس به رهبران ایران و آمریکا

عالیجنابان
آقای سید علی خامنه ای رهبر محترم جمهوری اسلامی ایران
آقای باراک اوباما ریاست محترم جمهوری ایالات متحده آمریکا
سرکارخانم کاترین اشتون نماینده محترم عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاستگذاری امنیتی
پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، افکار عمومی جهانی خواستار صلح و امنیت بین المللی و بسیاری ازسیاستمداران مخالف جنگ، انتظار احساس مسوولیت و واقع بینی بیشتر از جانب شما را در جهت تنش زدایی از پرونده هسته ای ایران دارند.
با توجه به حساسیت تاریخی مذاکرات، ما جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی بر اساس وظیفه خود نکات مهم زیر را یادآور می شویم.
١. در این مقطع، گفتگوهای دوجانبه شفاف بین دول ایران و آمریکا در خصوص مساله هسته ای ایران را مفید و موثردانسته و از آن دفاع می کنیم. حتی معتقدیم تداوم مذاکرات مستقیم و بیواسطه می تواند به عالی ترین سطح مسوولین کشورهای ایران و ایالات متحده ارتقا یابد تا با ایجاد تضمین های بیشتر در مسیر حل صلح آمیز پرونده هسته ای زمینه های موثر برای گفتگوهای جدی بین دو کشور در سایر مسائل فی مابین را نیز فراهم سازد.
٢. مساله هسته ای ایران، گرچه پیچیدگی های خود را دارد و تحت تاثیر مسائل متعدد منطقه ای و بین المللی و از جمله رابطه تخاصمی بیش از سه دهه گذشته بین ایران و آمریکا بوده است، اما تصور ما بر اینست که با توجه به وجود رغبت میان مردم ایران و آمریکا، اگر اراده سیاسی سران دو کشور آمریکا و ایران نیز بر حل واقعی و صلح آمیز این مساله قرارگیرد، یقینا راه حل های صلح آمیزی پیش روست که می تواند دور جدید مذاکرات هسته ای را موفقیت آمیز نماید.
٣. بدیهی است ابتدایی ترین اصول هر مذاکره اینست که یک شرایط برد-برد برای مذاکره به رسمیت شناخته شود. بر این مبنا برای حل این مساله به اعتقاد ما نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرد:
الف) طبق مقررات پذیرفته شده بین المللی ایران حق غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز را دارد؛ این حق باید صریحا به رسمیت شناخته شود و معنای آن در عمل اینست که ایران در وضعیت کنونی بتواند در حد ۵ درصد غنی سازی هسته ای داشته باشد.
ب) اگر توافق شود که غنی سازی ۲۰ درصدی ایران متوقف و ذخایر اورانیوم غنی شده در اختیار و کنترل آژانس قرارگیرد؛ باید تضمین بلند مدت برای تامین سوخت نیروگاه های پژوهشی که مصارف علمی و پزشکی دارد، داده شود.
ج) ایران پروتکل الحاقی را در مسیر اعتماد سازی بپذیرد و کلیه برنامه هسته ای تحت نظارت و مداقه منصفانه، فنی وحقوقی آژانس قرار گیرد.
د) همزمان با توقف غنی سازی ۲۰ درصدی، گروه ۵+۱ باید طی تقویم زمانی مشخص، اقدامات جدی برای لغوتحریمهای اقتصادی اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل که متاثر از پرونده هسته ای است انجام شود.
پر واضح است که این پرونده بدل به معضل مزمن و پیچیده ای شده است که اگر هر چه زودتر برای حل آن اقدام جدی صورت نگیرد، می تواند صلح جهانی و منافع عمده، اساسی و دراز مدت ایران، ایاات متحده و کشورهای اروپایی را درمعرض خطرات جدی قرار دهد.
با بهترین احترامات،
جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی
احمد سامتیان، نماینده دوره اول اصفهان در مجلس و معاون پیشین وزارت خارجه ساکن فرانسه
حسن یوسفی اشکوری، نماینده دوره اول تنکابن و رامسر ساکن آلمان
علی مزروعی، نماینده دوره ششم اصفهان ساکن بلژیک
نورالدین پیرموذن، نماینده دوره های ششم و هفتم اردبیل ساکن آمریکا
فاطمه حقیقت جو، نماینده دوره ششم تهران ساکن آمریکا
اسماعیل گرامی مقدم، نماینده دوره هفتم بجنورد ساکن مالزی
علی اکبر موسوی (خوئینی) نماینده دوره ششم ساکن آمریکا
18/101391

Share:

More Posts

مردمانی مظلوم!

اول بگویم من از استفاده از واژه «مظلوم» به جد ابا دارم و دیری است که معمولا از آن استفاده نمی کنم. زیرا این واژه

Send Us A Message