مصاحبه با تلویزیون «رای» ایتالیا

جمعه 18 بهمن 87 / 6 فوریه 2009
1
دیروز برای انجام مصاحبه با تلویزیون «رای» به رم رفتم. در آنجا ساعت 4 تا 4 / 5 مصاحبه انجام شد. خبر نگار معروف که بیش از این از او یاد کردم (و حالا نامش را به یاد نمی آورم) ایستاده با من گفتگو کرد و از میانه کار نیز چهار دانشجویی خبرنگاری نیز پرسش هایی مطرح کردند. پرسش اول در باره بیوگرافی و مخصوصا دلیل بازداشت و محکومیت من بود و بعد در باره وضعیت مطبوعات ایران و بعد در باره سی سال انقلاب و در آخر نیز آمدن خاتمی برای انتخابات وپیامدهای آن. من صحبت می کردم و آقای مسعود حاتمی از داخل گیشه سئوالات را از طریق گوشی به من منتقل می کرد و خلاصه ای از پاسخ های مرا نیز برای آنها ترجمه می کرد. البته قرار شده است که نوار گفتگو را در اختیار ایشان بگذارند و او آن را روی کاغذ ترجمه کند و هنگام پخش دوبلر آن را روی متن صدا بخواند. گفته اند در دوشنبه آینده پخش خواهد شد و روز بعد نیز تکرار می شود و یکبار دیگر نیز تکرار خواهد شد. البته دوستان می گفتند برنامه رای به وسیله برخی کانالهای دیگر نیز مورد استفاده واقع می شود. در مجموع گفتگوی خوبی بود. گر چه سخنان تندی نگفتم اما با توجه به برد تلویزیون ممکن است برای آقایان حساسیت برانگیز باشد. ساعت حدود 7 به کیوسی باز گشتم. ضمنا کامپیوتر من اشکالاتی داشت که در رم درست کردم.
2
چنان که معلوم شده آقای خاتمی هنوز رسما اعلام کاندیداتوری نکرده است اما گویا قطعی است. ابراهیم نبوی شعر معروف حسنی نگو، بلا بگو را با تغییر نام «خاتمی نگو بلا بگو» به صورت شعر انتقادی نسبت به خاتمی در آورده است.
3
دوستان نهضت آزادی در پی مخالفت از برگزاری سالگرد مهندس بازرگان در سوم بهمن، دیروز هفدهم بهمن را برای انجام مراسم اعلام کرده بودند که باز هم با درب بسته حسینیه ارشاد مواجه شدند. طبق گزارش لباس شخصی ها و نیروی انتظامی با مردم و مراجعه کنندگان بر ورود خشونت آمیزی داشتند و حتی گفته شده است یک نفر باز داشت شده است.
4
امروز 18 بهمن چهار سال است که از زندان آزاد شده ام. حال چه زمانی و در چه مقطعی بار دیگر به زندان باز گردم، خدا عالم است.
یکشنبه 20 بهمن 87 / 8 فوریه 2009
1

بالاخره خاتمی آمد! این تیتر رسانه هاست. حالا باید دید که چه اتفاق می افتد. آیا ایشان از فیلترهای تخریب و شورای نگهبان خواهد گذشت؟ آیا رأی خواهد آورد؟ آیا در صندوق آرا دستکاری نخواهند شد؟ میزان رأی او چه اندازه خواهد بود؟ از همه مهمتر پس از آن که به کاخ ریاست جمهوری رفت چه کار خواهد کرد؟ آیا آن داستان گذشته تکرار خواهد شد؟ باز هر نه روز یک بحران؟ آیا پس از چهار سال احمدی نژاد دیگری؟ و باز بد و بیراه نثار خاتمی واصلاح طلبان؟ قطعا اگر بنا به رأی دادن باشد، من به ایشان رأی خواهم داد اما من چندان به آینده خوشبین نیستم. دوستان اصلاح طلب حامی خاتمی فقط اصرار دارند که احمدی نژاد نباشد اما روشن است که این یک استراتژی محکم و قانع کننده ای در این شرایط نیست.
2
گفته شده است که تعداد دستگیر شده گان مراسم بازرگان 20 نفر بودند که 12 نفر آزاد شده و 8 نفر هنوز در بندند.
یادداشت های روزانه – قسمت شصتم
دوشنبه 29 بهمن 99

Share:

More Posts

منطق مشترک دیکتاتورها

سخنرانی جنایتکار قرن نتانیاهو در کنگره آمریکا را می دیدم و می شنیدم. به راستی شنیدن این همه اراجیف،  تحمل می خواست و من به

Send Us A Message