سيما و سيره محمدۖ در قرآن ۶ – بخش اول – فصل ششم و هفتم

با این قسمت فصول هفتگانه بخش نخست از «سیما و سیره محمد در قرآن» به پایان می رسد و از این پس بخش دوم آن تقدیم خوانندگان خواهد شد.

با این قسمت فصول هفتگانه بخش نخست از «سیما و سیره محمد در قرآن» به پایان می رسد و از این پس بخش دوم آن تقدیم خوانندگان خواهد شد. 

 فصل ششم – محمد مؤمن به وحی 

افزون بر آن كه پيامبر مخاطب وحي است، مؤمن به وحي نيز بوده است كه البته دومي با اولي در تلازم است. چرا كه وحي امري شهودي و وجودي است و نمي‌تواند از آن جدا باشد. در قرآن بارها به ايمان پيامبر به وحي نازل شده مطرح شده است. از جمله آيه 285 بقره: « آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ  ». 

 فصل هفتم – محمد وفدار به وحی 

پيامبر در عمل نيز يك مؤمن واقعي بود و از اوامر و نواهي الهي پيروي مي‌كرد. آيات : 

(زخرف/43): « فَاسْتَمْسِكْ بِالَّذِي أُوحِيَ إِلَيْكَ إِنَّكَ عَلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ »[1] 

(اعراف/203) : « قل انما التبع ما يوحي الي من ربي هذا بصائرمن ربكم و هدي و رحمه لقوم يؤمنون»[2] 

(احقاف/9) : « قُلْ مَا كُنتُ بِدْعًا مِّنْ الرُّسُلِ وَمَا أَدْرِي مَا يُفْعَلُ بِي وَلَا بِكُمْ إِنْ أَتَّبِعُ إِلَّا مَا يُوحَى إِلَيَّ وَمَا أَنَا إِلَّا نَذِيرٌ مُّبِينٌ »[3] 

(الحاقه /43-47) : « تَنزِيلٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ/ وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ/ لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ /ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ فَمَا مِنكُم مِّنْ أَحَدٍ عَنْهُ حَاجِزِينَ »[4] 


 

[1] . آنچه بر تو وحي شده است، تمسك كن، تو بر راه راست هستي. 

[2] . ……. بگو فقط آنچه از سوي پروردگارم به من وحي مي‌شود پيروي مي‌كنم، اين روشنگر‌يهايي از سوي پروردگارتان و رهنمود و رحمتي براي اهل ايمان است. 

[3] . بگو [من] پديده‌اي نوظهور در ميان شما نيستم، و نمي‌دانم بر من و شما چه خواهد رفت به جز از وحيي كه بر من مي‌شود، از چيزي پيروي نمي‌كنم، من جز هشدار دهنده‌اي آشكار نيستم. 

[4] . و فرو فرستاد‌ه‌اي از سوي پروردگار جهانيان است/ و اگر بر ما سخناني مي‌بست/ دست راستش را مي‌گرفتيم/ سپس شاهرگش را قطع مي‌كرديم/ و هيچ يك از شما موانع او نبود.

Share:

More Posts

آزموده را آزمودن نبود!

جناب حسن یوسفی اشکوری یار و همفکر و همسایۀ سفرکردۀ ما شرکت در انتخابات اخیر را “آزموده را دوباره آزمودن” وصف کرده است. ای کاش

دوستان! این گوی و این میدان

بالاخره ماجرای جنجالی رأی گیری موسوم به «انتخابات ریاست جمهوری» به پایان رسید و جناب دکتر مسعود پزشکیان با رأی خوبی برگزیده شد. هرچند خودم

Send Us A Message