مصاحبه با منتقد سرشناس ایرانی،

موج سبز امروز قوی تر از یک سال قبل است ؛ جنبش فقط اشکال اعتراض خود را تغییر داده است. گفتگو با نشریه انترنیتی ADNKRONOS INTERNATIONL ایتالیا

 اشکوری: موج سبز امروز قوی تر از یک سال قبل است ؛ جنبش فقط اشکال اعتراض خود را تغییر داده است

رم- ششم دسامبر ۲۰۱۰
حسن یوسفی اشکوری، عالم دینی و نمایندهٔ مجلس سابق و یکی از سرشناس  ترین معترضان ایرانی‌ است. وی  که برای شرکت در کنفرانس جنبش دانشجویی ایران که در دانشگاه سپینزا  برگزار شد به رم آمده است اظهار داشت : “موج سبز، جنبش اعتراضی که فردای روز انتخابات انتقادآمیز ریاست جمهوری سال گذشته به وجود آمد، امروز قویتر از سال قبل است”. وی افزود: “حرکت اعتراضی زنده است و فقط شکل ظاهری و قابل مشاهده آن مثل راهپیمایی‌های خیابانی به صورت پنهانی­تری تبدیل شده است و این جنبش هنوز می­تواند تاثیرگذار باشد.”
این عالم دینی که در کشور آلمان در تبعید به سر می­برد برای اثبات اظهارات خود دلایل متعددی می­آورد: “یکی‌از شواهد بارز پویایی این جنبش،  پایداری رهبران آن است. آقای کروبی و آقای موسوی همچنان با قدرت روی مواضع خود پافشاری می­کنند و حتی اخیراً مواضع رادیکال تری اتخاذ کرده اند.”
این نماینده سابق مجلس یک روز قبل از سالگرد روز دانشجو در ایران می­افزاید: “یکی‌از دلایل دیگر این پویایی انتقادات جدی­تری است که به مقامات ایرانی‌وارد می­شود. در حال حاضر تعدادی از معترضان نظام حتی مفهوم ولایت فقیه و شخص رهبر را زیر سوال می­برند. چنین چیزی تا به حال بی­سابقه بوده است.”
از نظر اشکوری “تازه‌ترین خبر ماه‌های اخیر، رخنه کردن اعتراضات سیاسی موج سبز در میان جناح محافظه­کار حامی محمود احمدی‌نژاد است.” وی معتقد است که ”اگر به دلیل پشتیبانی‌نیروهای امنیتی و شخص رهبر، آیت‌الله خامنه‌ای نبود، شاید امروز احمدی‌نژاد  حتی حمایت خیلی‌از نمایندگان مجلس همسو با خود را هم از دست داده بود.
این منتقد سرشناس در مورد شایعاتی که از احتمال فاصله گرفتن علمای قم(شهر مقدس جمهوری اسلامی) از رئیس­جمهور خبر می­دهند  و تاثیر آن در شرایط سیاسی کشور می‌گوید: “قطعاً امکان فاصله گرفتن بعضی‌از علما از دولت وجود دارد، ولی‌زمان و شکل این شکاف قابل پیش­بینی‌نیست. به همین دلیل آیت الله خامنه‌ای اخیرا سفری به شهر قم کرده است تا این فرض را به وجود آورد که چنین فاصله­ای وجود ندارد.
ولی‌از نظر این عالم دینی، “موضوع دیگری که  از دید رسانه­ها به دور مانده و می­تواند با یک سلسله واکنش زنجیره‌ای  منجر به سقوط دولت شود برنامهٔ حذف سوبسیدهای دولتی  توسط دولت احمدی نژاد است که حتی با مقاومت نمایندگان مجلس طرفدار دولت هم مواجه شده است. حذف یارانه‌ها بیش از هر چیز شرایط زندگی‌قشر فقیر جامعه و مستضعفان را سخت تر خواهد کرد.
من معتقد هستم که این امکان وجود دارد که انسجامی بین اعتراضات سیاسی موج سبز و خواسته­های اقتصادی قشر آسیپ پذیر به وجود آید و این انسجام میتواند به شکاف درونی‌دولت شدت ببخشد

گفتگو با نشریه انترنیتی ADNKRONOS INTERNATIONL  ایتالیا

Share:

More Posts

Send Us A Message